Jak vypadá štěnice

Praktické rady

Přidal jaknastenice, dne 30. 06. 2016,  0x


Štěnice je nepříjemným nočním parazitem, který se řadí mezi ploštice. Ačkoliv štěnice tvoří samostatnou čeleď, do níž patří 23 rodů štěnic se 70 – 100 jednotlivými druhy, na člověku parazitují pouze dva druhy - štěnice domácí a štěnice tropická. Ostatní druhy sají krev pouze z obratlovců.

Jak vypadá štěnice a její vývoj

Štěnice je červenohnědého zbarvení a má z hřbetní a břišní strany zploštělé tělo. Zatímco jedinec štěnice je přibližně 3 – 4 mm velký, samice měří 4 – 6 mm. Štěnice jsou tak dobře viditelné pouhým okem. Mají velká tykadla a po stranách hlavy se nachází složené oči. Po dosažení pohlavní dospělosti, ke které dozrávají přibližně po 60 dnech, nakladou 1 – 5 vajíček denně. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá 1 – 3 měsíce a prochází 5 vývojovými stádii. Dospělec žije 4 měsíce až 1,5 roku. Od ostatního kousavého hmyzu se liší právě tím, že všechna vývojová stádia sají krev z hostitele.

Kde narazit na štěnici

Rozhodně neplatí, že se štěnice nemohou objevit v čistotné domácnosti. Tohoto parazita si můžete dovézt z dovolené či služební cesty nebo si ho můžete domů přinést společně s nábytkem z bazaru. Další možností je, že se k vám nastěhují od sousedů, neboť štěnice jsou velice šikovní migranti. Štěnice vůbec nejraději žijí v trhlinách ve zdech, za obrazy, pod matrací či ve spárách.

Jak poznat štěnici

Štěnice sají krev 1 krát týdně, a to především v noci. Doba sání je přibližně 5 – 20 minut. Sají z odhalených částí těla. Pod peřinu ani oblečení nevlezou. Při vpichu vám tento parazit vstříkne anestetikum, takže během sání vůbec nic necítíte. Bez potravy mohou přežívat měsíce. 

Člověka lokalizují na vzdálenost 1,5 m pomocí teplotních senzorů. V období mezi krmením jsou neaktivní a schovávají se ve svých úkrytech, přičemž se nesoustředí pouze na ložnici, ale vyskytují se po celém bytě. To, že máte doma štěnice, poznáte podle štípanců či podle trusu. Štěnice tvoří kolonie, v nichž se shlukují na základě feromonu, jenž vylučují. Na začátku lze výskyt štěnic těžko rozpoznat. Pokud je však podchytíme zavčas, dají se vyhubit poměrně rychle. Většinou postačí 2 – 3 návštěvy deratizatérů. 

Problém nastává jestliže jsou štěnice přemnožené a dobře sžité s okolím, po té je hubení náročnější a je potřeba součinnost všech zúčastněných stran, včetně sousedů. K těm mohou štěnice migrovat a od nich zase zpátky k vám. Abyste se štěnicím vyhnuli, doporučuje se při návštěvě jakékoli ubytování zkontrolovat lůžkoviny a postele. Pokud je to možné, dejte si zavazadla a osobní věci co nejdále od postele, tím snížíte riziko, že s vámi štěnice odcestují. Prevence vůči štěnicím v podstatě neexistuje, můžete dodržovat pár zásadních doporučení a riziko zavlečení štěnic do vašeho příbytku tím snížit, ale 100 % ochrana neexistuje.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.