Jak pěstovat begonie

Zahrada

Přidal janapk, dne 14. 05. 2016,  0x


Na světě existuje asi tisíc druhů této původně tropické rostliny, která si získala oblibu už u našich babiček. Tato tradiční květina našich truhlíků a květináčů se stále častěji uplatňuje i na zahrádce. Známe odrůdy keříkové i převislé, s drobnými kvítky i velkokvěté. Můžeme je pěstovat ze semen nebo z hlíz. Právě pro svou rozmanitost je begonie tolik vyhledávaná.

Begonia rex – pokojová begonie

Královská begonie je vyhledávaná pro pěstování v květináčích pro své dekorativní listy. Podle odrůdy můžou být listy v různých barevných kombinacích zelené, hnědé, žluté červené a bílé. Pokud kvete, má růžové kvítky, které jemně voní. Vydrží obvykle dva roky, jsou však i výjimky. Nádobu s královkou stavíme na světlé místo bez přímého slunečního světla. Má ráda lehčí substrát s pH 6, zaléváme opatrně až po vyschnutí zeminy, stálá vlhkost begonii škodí. Nikdy nezaléváme shora přes listy, voda na nich způsobuje skvrny. V zimě zálivku omezíme. Begonie má ráda vzdušnou vlhkost, proto můžeme mlžit vzduch kolem rostliny. Množíme řízkováním nebo dělením rostliny při přesazování na jaře.

Begonie voskovka k pěstování na balkóně i v zahradě

Tato jednoletá rostlina s voskovými listy a drobnými kvítky patří k oblíbeným květinám do truhlíku i ke skupinové výsadbě na záhoncích. Zvlášť odrůdy plnokvěté jsou velmi oblíbené pro svou podobnost s růžemi. Kvetou až do prvních mrazíků, a to i v době dešťů nebo naopak velkých veder.

Pokud je chceme pěstovat od semene, vyséváme již v únoru a necháváme semínka nezakrytá při teplotě kolem 20°C. Ven je přeneseme až po zmrzlých mužích. Nezapomínáme na to, že nemají rády přímé slunce, proto je na přesazení ven postupně připravujeme. Pokud do substrátu přidáme dlouhodobě působící hnojivo, není třeba víc hnojit. Při zalévání myslíme na to, že begonie nesnáší stálé vlhko ani dlouhodobé sucho.

Pěstování begonie z hlízy

Rostliny lze také pěstovat z hlíz, které jsme přes zimu měli uskladněné v chladných prostorách. V březnu hlízy vyndáme, očistíme, případně namoříme a zasadíme do menších nádobek zakořenit. Dbáme na to, abychom ji zasadili prohlubní nahoru, aby byla kořenová strana dole, jinak hlíza vyschne. Pokud je natolik souměrná, že se nedají strany jednoznačně určit, zasadíme ji “na bok”. Kořeny i rostlina si pak správnou cestu najdou samy.

Begonie vždy předpěstujeme v interiéru, pak je dáme na světlé a teplé místo a mírně zaléváme. Jak rostliny sílí, zálivku zvyšujeme a přidáme i roztok hnojiva. Ven je vysazujeme, když už nehrozí mrazíky, to je asi v půlce května.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.