Sukulenty - nenáročné květiny do bytu, o pěstování

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 15. 05. 2016,  0x


Hledáte rostlinky, které by byly krásné, barevné a hlavně nenáročné? Vyzkoušejte pěstování sukulentů! V dnešním článku se zaměříme na to, co všechno pěstování sukulentů vyžaduje a jak je nutné se o ně starat.

Základní podmínky pěstování sukulentů v domácnosti

Vzhledem k tomu, že jsou sukulenty odolné i vůči dlouhým obdobím sucha, bez problémů vydrží i v pouštních a polopouštních podmínkách. To, že dovedou ve svém těle zadržovat vodu, která jim umožní přežití, je jeden z hlavních důvodů, proč se jim ve většině domácností daří.

Pro sukulenty je charakteristické, že se jedná spíše o malé mohutné kmeny než kmeny s větvičkami a lístky. Na rozdíl od běžných rostlin mají sukulenty kompaktnější a objemnější tělo. Zajímavostí je, že sukulenty dokáží v závislosti na příjmu vody dokonce měnit objem svého těla. Dalším typickým znakem sukulentu je pokrytí těla chloupky, které brání jejich vysoušení. Dle toho, zda sukulenty zadržují vodu ve stonku nebo v listech, je dělíme na stonkové nebo listové.

Pěstování sukulentů v bytě jim poskytuje ideální podmínky pro přežití i další růst. V domácnosti mají sukulenty zajištěny dvě základní podmínky, které ke svému růstu potřebují, a to teplo a sucho. Nemusíte se ani bát nechat je stát na okně, kde dopadají sluneční paprsky. Sukulentům to vůbec nevadí. Výjimkou je pouze období zimy, kdy je vhodnější je zazimovat tak, že je přemístíte do chladnější místnosti a snížíte zálivku. Přímé teplo z ústředního topení jim totiž příliš nesvědčí. Alfou omegou pěstování sukulentů je však dostatek světla. V případě, že jej sukulenty nemají, začnou se příliš vytahovat a postupně jim budou opadávat i listy.

Další pravidla pro pěstování sukulentů

Co se týče vhodného substrátu, zapomeňte na kvalitní substrát, který se skládá převážně z rašeliny a je bohatý na živiny. Možná vás to překvapí, ale takový sukulentům vůbec nesvědčí. Pro sukulenty se spíše hodí dobře prostupný a prosychající substrát, který se skládá zejména z písku a hlíny s malým obsahem živin, a to v poměru 1:1. Jakmile budete chtít sukulenty zasadit nebo přesadit, pamatujte, že nepotřebují příliš zeminy. Bohatě jim postačí jen půda, která zakryje kořeny.

Výhodou pěstování sukulentů je absence hnojení. Sukulenty můžete výjimečně hnojit pouze na jaře, když se je rozhodnete přesadit. Použijte k tomu anorganická hnojiva.

Pokud jde o zálivku, stonkové sukulenty stačí zalévat jednou za dva týdny. Listové můžete v případě velkého tepla a sucha zalévat jednou týdně. U sukulentů to však se zálivkou vůbec nepřehánějte! Jestliže se vám na sukulentech objeví průsvitné listy, je to známka toho, že mají více vody, než potřebují. Naopak žloutnoucí a sesychající listy značí, že jim voda chybí.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.