Jak pěstovat muškáty a kdy je dát ven
Přidal katerinadoul, dne 6. 05. 2016, 0x
Barevné muškáty v truhlících jsou velice krásnou dekorací okenních parapetů. Výhodou pěstování muškátů je jejich nenáročnost a zároveň vysoká odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Přesto je při jejich pěstování třeba dodržovat pár pravidel. Odměnou vám bude obsypaný a zářící truhlík.
Pravidla pěstování muškátů
Ať už se rozhodnete pro klasické vzpřímené nebo převislé muškáty, péče o ně bude téměř stejná. Základem úspěchu je správný výběr předpěstovaných sazeniček. Každá zdravá sazenička by měla mít temně zelené listy a bohatý kořenový systém. Jestliže byste si chtěli sazeničky vypěstovat sami, připravte si kvalitní substrát a do hloubky přibližně půl centimetru zasejte semínka. Semínka nechte klíčit v místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 21 °C až 24 °C. Jakmile bude možné vyklíčená semínka uchopit, přesaďte je do malých květináčků. V této chvíli je pro další růst sazeniček vhodná nižší teplota - ideálně kolem 20 °C, a zejména dostatek světla.
Kdy a jak dát muškáty ven?
Během dubna a května můžete sazeničky přesadit již do venkovních truhlíků. V případě, že by venku ještě hrozily mrazíky, muškáty raději schovejte nebo s jejich přemístěním ven vyčkejte, než se teplota ustálí. Pro truhlíky s muškáty volte světlé a slunné místo. Mají teplo velice rády. Naprosto nevhodné je proto umístění orientované na sever. Po výsadbě je však dobré nechat truhlíky s muškáty pár dní v polostínu, aby nedošlo v důsledku vystavení slunečních paprsků ke spálení listů.
Jak připravit substrát pro muškáty?
Jestliže toužíte po košatém muškátovém truhlíku, vysaďte do truhlíku o délce padesát až šedesát centimetrů pět sazeniček. Pro muškáty se hodí vlhký, nikoliv však promáčený substrát. Co se týče zeminy, mělo by se jednat o kvalitní substrát, který je určený muškátům. Vyhovuje jim především středně těžká půda, která obsahuje alespoň 30 % jílu. Rovněž si ale můžete namíchat i vlastní substrát z humusu a listovky nebo vlastního kompostu, který je bohatý na živiny. Čím kvalitnější půdu použijete, tím déle muškátům vystačí živiny. U zeminy bohaté na živiny to může být až na prvních šest měsíců. Muškáty na druhou stranu ale nemají rády příliš hnojenou půdu. Ačkoliv pak rostou velice dobře, jejich kvetení může být zpomalené. Naopak špatně vyživená půda podstatně zpomaluje růst muškátů, které bohužel mohou i zakrnět.
Další požadavky na pěstování muškátů
S pěstováním muškátů souvisí i nezbytná zálivka. Jestliže si chcete ušetřit starosti, můžete muškáty vysázet do takzvaných samozavlažovacích truhlíků s odtokovými otvory, kterými může přebytečná voda odcházet pryč.
Pokud jde o nejčastější škůdce, kteří muškáty napadají, jedná se o mšice a molice. První a rychlou pomoc proti mšicím představuje vodní sprcha. Na molice pro změnu funguje umístit v blízkosti muškátů fuchsii nebo tabák, které molice lákají. Poté je zlikvidujte i s molicemi.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.