Pěstování bylinek - Jak pěstovat bylinky doma i venku
Přidal janapk, dne 27. 04. 2016, 0x
Dnes už není mnoho lidí, kteří by nechtěli mít doma stále čerstvou bazalku, dobromysl, saturejku nebo alespoň pažitku. Využití čerstvých bylin stále narůstá a vypěstovat si ty své oblíbené není nijak obtížné. Nemusíte být zkušený zahradník, stačí dodržet jen několik málo pravidel. S minimálním úsilím tak můžete mít po ruce stále čerstvé bylinky, které nejen, že dochutí každý pokrm, ale zároveň velmi prospívají našemu zdraví.
Pěstování bylinek na zahradě
Většina bylinek nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Nemají ani velké nároky na stanoviště. Protože většina z nich pochází z jižních zemí, mají v oblibě spíš slunná místa. Mezi ně rozhodně patří majoránka, saturejka, mateřídouška, levandule, šalvěj, dobromysl (oregano), rozmarýn nebo meduňka. Bylinkám, jako je máta, libeček, medvědí česnek nebo kerblík stačí polostín nebo stín.
Potřebují mírně vlhkou, dobře propustnou půdu a nevyžadují zvláštní hnojení. Bylinky se dobře pěstují v kombinaci s jinými rostlinami, kterým často pomáhají. Například kořenové zelenině vyhovuje, pokud je poblíž heřmánek. Pažitka rostoucí blízko jahod je chrání před šedou plísní, levandule zase odhání mšice, takže je dobré mít ji v blízkosti růží.
Nezapomínejme je také častěji přesazovat na jiné stanoviště, získáme tak bohatší úrodu.
Jak pěstovat bylinky doma
Vypěstovat si své oblíbené bylinky můžete, i když nejste majitelem zahrádky. Dokonce nepotřebujete ani balkon, kde se truhlíkům osázeným bylinkami výborně daří. Pro vlastní voňavou úrodu vám postačí okenní parapet.
Základem je vhodná zemina a hnojivo. Volíme dobře propustnou zeminu s přídavkem rašeliny. Pro pěstování doma potřebujeme půdu s dostatkem živin, proto je důležité i vhodné organické hnojivo. Vyžadují pravidelnou, ale slabou zálivku. Neměli by být dlouho bez vláhy, protože pak jsou slabé, s malými lístky. Zároveň je nesmíme přelévat, v podmáčeném prostředí také neprospívají. Je dobré mít v květnících drenážní vrstvu z písku, čímž odvedeme přebytečnou vláhu a zajistíme kořenům dostatek vzduchu.
Tipy na úspěšné pěstování bylin v bytě
Udržujte substrát stále vlhký, ve vytápěných místnostech se voda rychleji odpařuje a bylinky schnou. Jestliže je ale přeléváme, uhnijí. Proto je důležité individuálně vypozorovat, kolik která bylinka potřebuje.
Zrovna tak je nezbytné, aby měly rostliny dostatek světla, a to i v zimním období. Proto je vhodné mít nádoby s bylinami, pokud je to možné, na jižní nebo západní straně. Velmi důležitá je i stabilní teplota bez častých výkyvů. Neprospívá jim ani průvan. Aby byly rostliny košaté a úroda bohatá, je nezbytné je zaštipovat a průběžně sklízet.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.