Zahradní domek si určitě můžete koupit v některém z hobby marketů už hotový nebo k sestavení z nařezaných typizovaných dílů. Je ještě jeden způsob, jak si ho pořídit, a to je stavba vlastními silami. Jistě je to varianta náročnější: připravit si vhodný materiál, seříznout na požadovanou velikost, op...

Zobrazit více

Jak položit dlažbu

janapk

janapk 29.09.2016

0

0

4206


Kategorie: Praktické rady

Dlažbu v interiéru pokládáme ve chvíli, kdy už jsou všechny ostatní stavební práce hotové, včetně obkladů na stěnách. Spáry na stěnách pro nás totiž budou vodítkem pro pokládku dlažby na podlahu.

Dřív, než se pustíme do práce, je nutné celou obkládanou plochu proměřit a podle rozměrů obkládaček propočítat, jak široké budou spáry a dořezy. Počítejte s prořezy a kupte dostatečné množství. Kdybyste dokupovali chybějící dlažbu později, mohla by být diference v barvě nebo mozaice.

Zobrazit více

Asi nejjednodušší způsob, jak si oplotit pozemek, je natáhnout kolem něj pletivo. Tomu jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Fakt je, že tenhle způsob oplocení není zrovna estetická perla a jedná se obvykle o provizorní řešení, než se pustíme do stavby skutečného plotu.

Zobrazit více

Když se na skleněných plochách objeví drobné škrábance, je to nepříjemné, protože sklo rázem vypadá zašle. Pokud se nejedná o speciální skla, například dioptrická, existují způsoby, jak si s takovou nepříjemností poradit.

Než si jednotlivé metody představíme, je dobré upozornit, že způsoby, jak vyleštit škrábance se týkají opravdu jen obyčejného skla, nikoli například displeje s oleofobní vrstvou, která se u drahých smartphonů dost používá.

Zobrazit více

Jak vyrobit plašič ptáků

janapk

janapk 17.09.2016

0

0

1458


Kategorie: Zahrada

Ptáci na našich zahrádkách jsou sice do jisté míry užiteční, protože se živí larvami jiných škůdců, v období dozrávání úrody jsou ale návštěva nevítaná. Hodně o tom ví převážně sadaři a vinaři, na vinice a ovocné stromy se totiž ptáci v období dozrávání snášejí v houfech.

Není možné ubránit se útokům všech ptáků, na spoustu z nich ale můžou účinkovat plašiče, které si vyrobíte sami doma.

Zobrazit více

Kreativní technika, která se momentálně těší velké popularitě, je drátkování. Oblibu si získává díky poměrně nízkým nákladům, s nimiž si můžete vyrobit neuvěřitelně krásné věci. Nejčastěji ji ale ženy používají na výrobu šperků, které si sami navrhnou, a jejichž tvorba jim nezabere moc času.

Zobrazit více

Červci - jak se jich zbavit

janapk

janapk 10.09.2016

0

0

2160


Kategorie: Zahrada

Parazitují na pokojových rostlinách, hlavně na sukulentech a orchidejích, které nesnesou přemokření. Červci jsou obtížní asi 2 mm velcí broučci, kteří milují právě sucho a teplo. Problém je ale skutečnost, že většinu svého života jsou schováni v ochranném chomáčku vlákna podobného vosku, proto se šp...

Zobrazit více

Abychom si mohli v létě užívat teplé dny  u bazénu a hlavně v něm, musíme si ho na sezónu připravit. Je nutné vyčistit dno a stěny bazénu, filtraci a přívodní potrubí. Také provedeme celkovou revizi, aby v létě dobře fungovala. Kdo si dal práci se zazimováním bazénu, bude to mít na jaře o dost jedno...

Zobrazit více

Kdy a jak stříhat angrešt

janapk

janapk 07.09.2016

0

0

2132


Kategorie: Zahrada

U angreštu, stejně jako u rybízu a ostatních drobnoplodých keřů, získáme nejlepší úrodu, pokud se k plodům dostane světlo. Je proto potřeba uchovávat korunu angreštu nazhušťěnou každoročním řezem.

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

Zobrazit více

Někdy se stane, že je voda ve vašem bazénu cítit po chloru, i když dezinfekci dávkujete pořád stejně. Zvýšení množství chloru ve vodě znepříjemňuje koupání, u někoho může vyvolat kožní podráždění nebo pálení očí.

Kde je problém a jak se nepříjemného chloru zbavit?

Jestliže se vám zvýší množství chloru v zastřešeném bazénu, odkryjte ho a větrejte. Obvykle chlor sám vyprchá, ale jestliže byl zakrytý bazén, neměl kam uniknout. Také provzdušnění vody pomáhá k rychlejšímu uvolnění přebytečného chloru ve vodě. Pomůže i častější filtrování vody, případně přidání akt...

Zobrazit více

Jak se zbavit molice

janapk

janapk 05.09.2016

0

0

1395


Kategorie: Zahrada

Další škůdce, který útočí na rostliny v naší zahradě, je molice skleníková (Trialeurodes vaporarium). Nejčastěji ji najdete na okurkách, paprikách, rajčatech, ale také na okrasných květinách. Dospělé molice mají nažloutlé asi 2 mm dlouhé tělíčko a bílá voskově šupinatá křídla.

Zobrazit více

Jak na chov čmeláků

janapk

janapk 02.09.2016

0

0

1198


Kategorie: Zahrada

Pečovat o čmeláky je záslužné a potřebné. Čmeláci ztrácí přirozená místa ke stavění hnízd, takže postupně dochází k jejich úbytku. Přitom jsou pro naše zahrady velice užiteční pomocníci. Dokážou opylovat i květy s hlubokými kalichy, kam se včely nedostanou. Na  rozdíl od včel pracují také v deštivém...

Zobrazit více

Když se objeví rýha na skleněném stolku nebo na stěně akvária, je to hodně nepříjemné. Když si poškrábete čelní sklo automobilu v zorném poli, je to už skoro tragédie. Škrábanec vás obtěžuje při každé jízdě a máte chuť vyměnit celé sklo. Jenže to přece jen to není levné.

Naštěstí existují způsoby, jak se se škrábanci utkat.

Zobrazit více

Po desetiletích strojově pletených výrobků z Asie se u nás zase začala cenit ruční práce. Doma uháčkované nebo upletené čepice, šály, svetříky, ponožky nebo třeba bytové doplňky, jsou žádané a neváháme si za ně připlatit.

Zobrazit více

Jak se pozná kůrovec

janapk

janapk 29.08.2016

0

0

1732


Kategorie: Zahrada

Kůrovci jsou skupina brouků velkých od 1 do 9 mm, živí se buď přímo lýkem a dřevem stromů nebo podhoubím ambróziových hub, které rostou v komůrkách ve dřevě. Někteří kůrovci si tyto houby pěstují a podhoubí přenáší ze stromu na strom.

Zobrazit více

Proti většině hmyzu v domácnosti se můžeme účinně bránit úklidem. Potemník je jiný. Objeví se ve vaší spíži, i když máte naklizeno.

Potemník skladištní (Tribolium confusum) je hnědý asi 4 mm velký brouk a při zamáčknutí vydává specifický zápach. Nažloutlé larvy známe jako moučné červy, jsou dlouhé asi 6 mm a nacházíme je v sypkých potravinách. Bohužel se potemníci dostanou i do potravin a nenačatými obaly, navíc jim chutná nejen...

Zobrazit více

Srpen je doba, kdy se s vosami setkáme nejčastěji. Dozrává ovoce na stromech, to popadané začíná hnít a stává se vyhledávanou vosí lahůdkou. Pokud máte pocit, že jich kolem vás letos létá nápadně víc, než v jiných letech, pravděpodobně si někde poblíž vás vystavily hnízdo.

Vosy jsou sice hmyz užitečný – na jaře se živí housenkami a larvami – v létě jich je ale zbytečně mnoho. Zimu stejně přežije jen královna, takže není nutné na tento obtížný hmyz brát velké ohledy.

Zobrazit více

Podle vzorníku barev RAL, jenž většina výrobců nátěrových hmot považuje za standard pro stupnici barevných odstínů, se antracit (RAL 7016) řadí k tmavě šedým odstínům, mezi břidlicovou a šedočernou. Díky tomuto vzorníku můžeme získat přesně stejný odstín pokaždé, když požadujeme v interiéru i pro ex...

Zobrazit více

Jak vyžehlit košili

janapk

janapk 24.08.2016

0

0

907


Kategorie: Praktické rady

Jsou mezi námi jedinci, které žehlení baví. Většina z nás ale tuto činnost rozhodně nevyhledává, a když už musí něco vyžehlit, snaží se to udělat rychle a efektivně. Žehlení košil je oříšek, se kterým se často potýká i zdatná hospodyňka.

Seznamte se s některými užitečnými tipy, aby i pro vás bylo vyžehlení košile snadnou záležitostí.

Zobrazit více

Orchideje jsou krásné, když kvetou, jak se ale postarat o odkvetlý stvol? Je dobré nechat ho na rostlině nebo se má zastřihnout? Zvlášť pěstitelé začátečníci si s tímto problémem často neví rady. Jak se tredy správně postarat o orchidej?

Orchideje  Phalaenopsis (česky můrovec) a Paphiopedilum (střevíčník) mohou na stejném výhonku vykvést několikrát, proto není nutné ho po prvním odkvětu odstraňovat. Další květenství už ale zpravidla nebývají tak bohatá. Květní stonek odstraníme až tehdy, když začne osychat. Na jeho místě se po čase...

Zobrazit více