Plovoucí podlahy – postup při pokládce

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal janapk, dne 15. 08. 2016,  0x


Podlaha, která není upevněna k podkladu, a její komponenty (obvykle lamely) se spojují k sobě lepením nebo nasucho, nazýváme „plovoucí“. Výhodou plovoucích podlah je poměrně jednoduchá pokládka, kterou se znalostí základních pravidel dokážete sami. A není vůbec rozhodující, jestli zvolíte podlahu laminátovou, vinylovou, dřevěnou nebo z jiného materiálu.

Než začneme pokládat plovoucí podlahu

  1. Vyrovnání podkladu

Dříve, než přistoupíme k samotné pokládce, musíme si pečlivě připravit podklad. Nejdříve si zkontrolujte, jestli je podlaha v místnosti rovná. V panelové zástavbě je naprosto běžné, že jsou podlahy křivé s rozdílem i více než centimetr. Přípustný spád je ovšem jen 2 mm. Pokud je nerovnost větší, musíte použitím stěrky podlahu vyrovnat. Zmizet musí i případné hrboly nebo naopak díry. Podklad pro pokládku plovoucí podlahy musí být opravdu rovný.

Betonový podklad by v případě novostavby měl být vyzrálý se zbytkovou vlhkostí maximálně kolem 2 %. Tu zjistíte dotykovým CMS vlhkoměrem.

  1. Izolace

Na vyrovnanou podlahu položíme nejdříve igelitovou fólii, která slouží jako parotěsná zábrana a zaručí, že zbytková vlhkost se nedostane k lamelám, ale unikne podél zdí do vzduchu.

Na fólii pak položíme pěnovou podložku (například Mirelon) o síle nejméně 2 mm. Pokud chceme podlahu víc odhlučnit, zvolíme silnější - asi 5 mm. Jestliže pod podlahou povedete topení, je potřeba jiná podložka ( s kuličkami polystyrénu). Raději se při nákupu poraďte ve specializované prodejně.

Pokládka plovoucí podlahy

Podlahu pokládáme tak, že lamely jsou kolmo na dveře. První lamelu pokládáme do levého rohu místnosti cca centimetr od stěny tak, že strana, na které je pero, směřuje od stěny. Kdybychom ji položili až ke zdi, podlaha by nemohla pracovat (neplavala by) a časem by se na ní vytvořily boule. Požadovanou mezeru udržíme dřevěnými klínky nebo rozpěrkou.

Pokud poslední lamelu v řadě zkracujeme, začneme tímto zbytkem na začátku druhé řady. Používáme ale jen části dlouhé nejméně 30 centimetrů, tím docílíme i přesazení spojů oproti předešlé řadě.

Dilatační spáru 10 mm dodržujeme i na bocích podlahy. Jednotlivé díly do sebe zaklesneme a spojíme nejprve lamely do řady, potom také po celé délce k předchozí řadě jednoduchým mechanickým zámkem. Někdy je potřeba lamely k sobě doklepnout kladívkem.

Poslední řadu podlahy seřízneme na požadovanou šířku a jednotlivé díly vsuneme do vodící drážky. Pak už zbývají jen dokončovací práce:

  • Zastřihneme přesahující fólii těsně u podlahy.
  • Můžeme vyndat zajišťovací klínky.
  • Nad dilatační spáry připevníme ke zdi soklové lišty. Mezery mezi nimi a zdí vyplníme akrylovým tmelem, u spojů je dobré je připevnit hřebíčky. Můžeme použít i lišty se závěsnými klipsy nebo ohebné lišty tam, kde potřebujeme vést kabely.

V tuto chvíli je pokládka dokončena a vy se můžete konečně projít po své nové podlaze.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.