Jak začít včelařit

Zahrada

Přidal janapk, dne 16. 08. 2016,  0x


Včelí úly mají svá místa u našich domů už po staletí. Včelaření přináší mnohonásobný užitek, proto bylo už v historii velmi ceněným a uznávaným řemeslem. Kupodivu není příliš těžké se včelařením začít.

Nejdůležitější, co musíte na začátku udělat, je zjistit, jak reagujete na včelí žihadlo. I při sebevětší opatrnosti a používání ochranných pomůcek, se totiž včelímu bodnutí neubráníte. Pokud je místo bodnutí jen oteklé a bolestivé, je to celkem snesitelné. Časem si navíc vytvoříte určitou imunitu a bodnutí už nebudou tolik bolet. Horší by bylo, kdybyste po včelím žihadle získal anafylaktický šok. V takovém případě by asi vaše včelaření bylo velmi obtížné a vlastně asi nepředstavitelné.

Co potřebujete do začátku včelaření

Ještě než se začneme zabývat pomůckami, připomeňme si, že dle zákona č.154/2000 Sb podléhá každý chovatel včel povinné registraci, bez ohledu na to, je – li členem ČSV. Pro začátečníky je členství ve spolku přínosné i díky radám a informacím, které od zkušených chovatelů získá, proto registraci u ČSV rozhodně zvažte.

Pomůcky, které budete potřebovat:  

Pořiďte si pro svou ochranu včelařský klobouk (kuklu, závoj), rukavice a kombinézu. Také dýmák vás ochrání před útokem vyrušených včel.

Pro chov včelstev budete potřebovat nástavkové úly s rámky (pro začátečníka je optimální počet 3 – 5 včelstev, tedy 3 – 5 úlů), medomet, rozpěrák, smetáček a cedník na med.

Včely je nejlépe opatřit si v domovské organizaci. Buď vám někdo může přenechat roj nebo vám udělá oddělek, v tom případě si vaše včely budou muset vychovat matku.

Usazení včelstva

Sklepnout včely do úlu vyžaduje klidnou precizní práci. Pokud si nejste jisti, jestli to hned na poprvé dokážete, požádejte kolegu včelaře (ideálně toho, kdo vám včely přenechal), aby vám při této činnosti asistoval.

Usazení nám zjednoduší použití rozšířené míry rámků (39 x 24 cm), na kterou jsou včely zvyklé z původního úlu.

Pravidla pro kontakt s včelami: klid, žádné prudké pohyby, žádné výrazné pachy. To znamená, že nesmíte být ani navoněný ani zpocený. Jestliže máte problém s nadměrným pocením, před návštěvou úlů se převlékněte do čistého oblečení.

Včelařův první rok v heslech

Květen – červenec: nejlepší doba pro získání včel podle toho, jestli půjde o oddělek nebo o hotové včelstvo. 

Červenec – září: krmení včel před zimou, podávání cukerného roztoku, léčení gabonovými pásky – ochrana před roztoči  Varroa.

Říjen – prosinec: Léčení před roztoči fumigací (pokud ve včelstvu není žádný plod a teplota je vyšší než 10°C). Při teplotách od 10°do -5°C použijeme aerosol.

Leden: Odběr zimní měli pro kontrolu přítomnosti Varroa destruktor (kleštík včelí).

Únor – březen: případné jarní přeléčení aerosolem

Březen – duben: jarní prohlídka včelstev, příprava na rozvoj, slabší zerušit a přidat k silnějším včelstvům. Kontrola matky, cukerných zásob a pylu, dezinfekce nástavků, zabezpečit včelám vodu. Příprava na medobraní (sklenice, víčka, etikety).

V zásadě platí, že méně je více a pro začínající včelaře to platí dvojnásob. I ten sebelepší včelař nevyprodukuje ani gram medu – o to se postarají včely. Je lépe moc se jim do toho nemíchat.

Nastudujte si odbornou literaturu a raďte se se zkušenými včelaři. Brzy přijdete na to, co vaše včelky potřebují.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.