Jak vymalovat pokoj – barevné kombinace

Malování pokojů

Přidal janapk, dne 18. 05. 2016,  0x


Chystáte se malovat a nevíte, jakou barvu zvolit? Podle čeho vybírat, aby to našemu pokoji v nových barvách opravdu slušelo a my se v něm cítili dobře? Barvy na naši psychiku působí víc, než si uvědomujeme, některé nás uklidňují, jiné povzbuzují, sytě červená v nás může vyvolat i agresivitu.

Než se definitivně rozhodnete pro barvy do vašeho bytu, přečtěte si, jak nás jednotlivé barvy ovlivňují.

Podle čeho vybrat barvy do pokoje

Při výběru vhodných barev musíme zohlednit tři důležité aspekty:

Velikost pokoje

Víme, že pomocí barev můžeme pokoj opticky zvětšit i zmenšit, protáhnout do stran nebo snížit strop. Pojďme si tedy zopakovat, jak na to. Pokud chceme malovat rozlehlou místnost, můžeme použít syté barvy. Jestli chceme pokoj jen zúžit, vymalujeme tmavou barvou jen protilehlé stěny. Pro malý pokoj zvolíme jemnější barvy. Jestli přece jen chceme i v menší místnosti sytou barvu, nebudeme ji kombinovat s druhou kontrastní, ale zvolíme stejnou barvu v jiném, jemnějším odstínu.

Množství světla

Pokoje s dostatkem denního světla snesou tmavší a syté barvy. Pokud máme místnosti situované na sever, kam se sluneční paprsky nedostanou, je nutné na to při výběru barvy myslet a volit jemné odstíny teplých barev. Takové barvy dodají pokoji potřebnou útulnost. Pokud se v místnosti zdržujeme celodenně, musíme myslet na to, jak budou barvy působit při umělém osvětlení a kolik světla nám pohltí. Nezapomínejme, že tmavé a studené barvy pohltí většinu světla, tmavě červená až 80%, zelené a modré odstíny až 90%. Pokud nechcete extrémně zvýšit účet za energie, neměly by tyto barvy převládat v obývacím pokoji nebo v pokoji dětí.

Využití místnosti

Asi nejdůležitější hledisko, podle něhož vybíráme barvy, je skutečnost, k čemu místnost slouží. Pro ložnici vybíráme chladnější barvy, protože nás uklidňují. Zde je prostor pro modrou, fialovou a zelenou. Pokud je chceme kombinovat s teplými barvami, volíme u nich jemnější odstín, například u žluté nevybereme tmavý šafrán, ale spíš vanilkovou. Do kuchyně volíme raději teplé barvy, které nás povzbuzují k aktivitě tedy oranžovou, teplé odstíny žluté, místo bílé sáhneme po smetanové. Zelená sice není pro kuchyni příliš vhodná, ale můžeme použít odstíny žlutozelené nebo olivové. Dnes hodně oblíbená fialová se do kuchyně nehodí vůbec.  Pokud malujeme pokoj pro menší děti, můžeme se odvážit pracovat s kontrastní kombinací barev. Volíme barvy, které navozují veselou, optimistickou atmosféru podněcující k aktivitě. Přesto dáme pozor, aby spolu ladily a nepůsobily disharmonicky.

Jaké barevné kombinace jsou vhodné

Pokud si nejsme jistí zvolenou kombinací, využijme barevný kruh. Ten je užitečnou pomůckou, jestliže chceme kombinovat dvě a více barev. Jeho použití je jednoduché:

Barvy, které spolu sousedí, působí harmonicky, byť poněkud usedle. Rozhodně spolu můžeme kombinovat žlutou se světle zelenou, červenou s oranžovou nebo červenou s růžovou. Překvapivě harmonicky bude působit i kombinace světlé modré s tmavě zelenou.

Odvážnější variantou je kombinovat barvy protilehlé, ale i ty spolu ladí a působí na nás příjemně. Můžeme použít mordou s oranžovou zelenou s červenou nebo fialovou se žlutou. Barvy, jako bílá, šedivá a černá, jsou barvy neutrální a můžeme je kombinovat se všemi ostatními. U černé ale postupujeme citlivě, protože pohlcuje světlo a evokuje temnotu, což na mnoho lidí působí depresivně. Spíš než na zdi, je tato barva vhodná na nábytek nebo doplňky. Přesto menší plocha černé barvy na stěně může působit zajímavě v moderních interiérech. V takovém případě je ale vhodnější tapeta, abychom neměli při příštím malování problém s překrytím.

Také barva hnědá a její odstíny nejsou na kruhu označené, ale pro kombinování používáme barvy stejné jako u tmavě oranžové, takže můžeme použít okr vedle modré nebo béžovou s červenou. Velmi elegantní je tuto barvu používat tzv. tón v tónu: čokoládově hnědou s laté nebo okrovou.

Pokud chceme kombinovat tři barvy, použijeme pro metodu rovnostranného trojúhelníku nebo rovnoramenného, kde vrcholy tvoří první, třetí a osmá barva. Vždy ale pamatujme na to, že jen jedna barva může být dominantní, zbylé pak využijeme na doplňky a doladění. Stejné je to i v případě kombinování čtyř barev, které vybereme vepsáním čtverce nebo obdélníku do barevného kruhu.

Barevnou kompozici netvoří jen stěny, ale také podlaha, nábytek a doplňky. Příjemně se cítíme jen v takovém pokoji, kde se barvy navzájem nepřebíjí, není příliš tmavý a nepůsobí dojmem stísněnosti.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.