Jak odstranit vodní kámen

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 12. 04. 2016,  0x


Říkáte si: “Už zase”? Sotva jste se zbavili nánosu vodního kamene ve varné konvici a už vás pro změnu trápí ve sprše, na vodovodní baterii či žehličce? Bohužel se jedná o věci, kterých se vodní kámen rád drží zuby nehty. V dnešním článku vám však poradíme pár triků, jak se zbavit vodního kamene, jehož příčinou je tvrdá voda.

Čištění vodního kamene nejen z estetických důvodů

Vodní kámen je v první řadě velice neestetický a působí nehygienicky. Zvláště pokud se jedná o sprchu, vanu či vodovodní baterii, kde jej vidíme na první pohled. Vodní kámen je navíc i skvělou příležitostí pro množení bakterií. U domácích spotřebičů však může napáchat mnohem více škody. Věděli jste, že i tenká vrstva vodního kamene dokáže působit jako tepelná izolace? Důsledkem toho je bohužel vyšší spotřeba elektrické energie a tedy i vyšší provozní náklady. Odborníci dokonce tvrdí, že se může v závislosti na množství spotřebičů jednat i o několik set korun měsíčně. K těmto výdajům je však zapotřebí ještě připočítat nákup prostředků na odstranění vodního kamene.

Ocet - skvělý pomocník v odstraňování vodního kamene

Než zamíříte do drogerie a vyhodíte peníze za drahé čisticí prostředky, máme pro vás jednoduchý tip, jak vyčistit vodní kámen levně, rychle a efektivně. Navíc k tomu budete potřebovat pouze ocet a vodu - dvě suroviny, které se zpravidla najdou v každé domácnosti. Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1. V případě rychlovarné konvice do ní tento roztok nalijte a nechte převařit. Poté ji vypláchněte a nechte ještě dvakrát až třikrát převařit - pokaždé s čistou vodou. Pokud vám vadí nevábná vůně octu, můžete do vody přidat dvě až tři lžičky kyseliny citrónové, která úkol splní obdobně jako ocet. Jestliže doma nemáte kyselinu citrónovou, můžete ji nahradit i klasickým citrónem - nakrájejte jej a spolu s vymačkanou citrónovou šťávou a vodou jej vložte do konvice a nechte převařit. Poté je postup obdobný jako v případě octového roztoku.

Tímto roztokem se navíc můžete zbavit vodního kamene i v pračce - v tomto případě do bubnu pračky nalijte jednou měsíčně půl litru octa a zapněte prací program na 90 °C. Dobrou prevencí před vznikem vodního kamene je ke každému praní přidat k aviváži dvě lžíce octa.

Pomocí namočené vaty či rozprašovače a roztoku vytvořeného z vody, octu a kyseliny citrónové v poměru 1:1:1 můžete odstranit vodní kámen u vodovodní baterie. Čím déle roztok na vodní kámen působí, tím lepší jsou i výsledky. Obdobný roztok vám pomůže i u záchodové mísy, vany a všude tam, kde vás vodní kámen trápí.

Další tipy na vyčištění vodního kamene

Kromě octu a kyseliny octové lze vodnímu kameni předejít i jinými způsoby, a to například pomocí změkčovačů tvrdosti vody. Tyto změkčovače se nejčastěji používají především v pračkách a myčkách. 

Zajímavým tipem, jak vyčistit vodní kámen, je použití magnetů. Jedná se o speciální magnety, které vodu změkčují průběžně a zabraňují tak ukládání vodního kamene. Magnety můžete použít v pračce, myčce či záchodové míse.

Vodní kámen rovněž můžete odstranit mechanicky. Je to vhodné zejména pro případy, kdy je vrstva vodního kamene silnější. Vodní kámen postupně odíráte například kuchyňským nožíkem. Nevýhodou tohoto postupu je možné poškození čištěného předmětu.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.