Jak se zbavit zápachu ze septiku

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 24. 08. 2016,  0x


Septik je v podstatě nádrž sloužící k částečnému čištění odpadní vody. Do septiku je svedena odpadní voda z koupelny, kuchyně i záchodu. A proto se nemůžeme divit, že septik zapáchá. V dnešním článku se tak podíváme na to, jak se zbavit zápachu ze septiku.

Jak septik funguje

Septik má obvykle 2 – 3 komory. Čím více komor, tím je septik účinnější. Odpadní voda totiž volně přetéká z jedné do druhé komory. V první komoře se usazují největší částice a kal. Jednou za rok je potřeba tento kal odčerpat. Septik pročistí vodu zhruba jen na 60%,. Aby byl septik ještě účinnější, je dobré jej doplnit o pískový či štěrkový filtr. Vzhledem k tomu, že v komorách zůstávají pevné částice, které rozkládají bakterie, je dobré použít i biologický přípravek.

Proč septik zapáchá

V neaktivním biologickém septiku je převaha pevných částic a minimum vody, díky čemuž vzniká zápach. Druhou možností, proč může septik zapáchat, je špatně ošetřovaný septiku, kdy se poměr mezi vodou a pevnými částmi může měnit a způsobit tak záplavu pevných zbytků. Ty se mohou potrubím dostat zpět k umyvadlům či na zahradu. Nemusíme ani připomínat, jaký nepříjemný zápach pak ucítíte.

Tipy, jak předejít zápachu ze septiku

Aby k výše uvedeným případům nedocházelo a zároveň z důvodu rychlejšího rozkladu pevných částic, je dobré používat pravidelně, a to přibližně jedenkrát za měsíc, přírodní enzymatické a bakteriální přípravky. V přípravku je velké množství bakterií a enzymů, které dokáží rychle a efektivně rozkládat pevné částice v septiku.

V domácnosti je ovšem potřeba vyhnout se nebo alespoň omezit používání antibakteriálních přípravků, které právě potřebné bakterie a enzymy ničí a snižují tím účinnost těchto přípravků. U většiny přípravků s bakteriemi a enzymy je nutné před jejich použitím ještě bakterie oživit. Nasypte směs do vlažné vody a nechejte půl hodiny odstát. Nikdy nesypejte přípravek přímo do septiku.

Na trhu existuje velké množství různých druhů aktivátorů septiků, vybírejte však nejlépe takové, které neobsahují žádné zdraví škodlivé a ekologicky závadné látky.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.