Jak používat dusíkaté vápno

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 13. 05. 2016,  1x


Dusíkaté vápno je důležitým pomocníkem každého zahrádkáře. Vzhledem k tomu, že je dusíkaté vápno vyráběno z přírodních surovin, jako je vápenec uhlí a vzdušný dusík, má velice příznivý vliv na zlepšení kvality půdy, které navíc dodává dvě důležité živiny, a to vápník a dusík. Proto se dnes podíváme, jak je možné dusíkaté vápno použít v praxi.

Výhody použití dusíkatého vápna

Dusíkaté vápno je možné použít nejen jako hnojivo, ale i jako účinnou dezinfekci půdy, což je velice důležité zejména na jaře v průběhu února a března, kdy je třeba půdu po zimě připravit.

Během toho, co se dusíkaté vápno v půdě postupně rozkládá, vznikají toxické látky, které mají za úkol zničit nejrůznější škůdce i bakterie. Zároveň dusíkaté vápno zlikviduje i případné bující choroby a houbová onemocnění. Mimo jiné perfektně zabíjí všechna klíčící semena plevelů i již vzrostlý plevel. Vzhledem k této dezinfekční funkci dusíkatého vápna  je třeba s výsevem semen i výsadbou rostlin počkat alespoň tři týdny. V létě můžete tuto dobu zkrátit přibližně na jeden týden. Jakmile je dusíkaté vápno v půdě rozloženo, je zemina skvěle připravena pro výsadbu. Navíc je obohacena o dusík a vápník - látky, které jsou nezbytnými živinami pro pěstování rostlin, zeleniny i ovoce. S nedostatkem vápníku se bohužel většinou setkáváme u zeleniny, kde dochází k hnědé skvrnitosti plodů. Výhodou dusíkatého vápna je i urychlení zrání kompostu. Zároveň pomáhá eliminovat zápach a výskyt hmyzu, které jdou ruku v ruce s procesem zrání kompostu.

Dusíkaté vápno je rovněž skvělým nástrojem v boji proti slimákům, neboť účinně zlikviduje i vajíčka slimáků, která jsou ukryta v půdě nebo v okrajových částech záhonků. Jejich výskyt se díky použití dusíkatého vápna snižuje dle zkušeností odborníků až o 90%. V případě, že již máte vysázené rostliny, není příliš vhodné rozhazovat dusíkaté vápno. To je vhodné vždy použít pouze za předpokladu, že je možné jej bez problémů zapravit do země. Při každém používání dusíkatého vlákna si ovšem dávejte pozor, abyste jej neaplikovali v blízkosti zdroje pitné vody.

Jak použít dusíkaté vápno na zahradě a ve skleníku

Dusíkaté vápno lze na jaře použít jak na zahradě, tak ve skleníku. Hnojivo rovnoměrně rozprostřete po připraveném záhonu a mělce jej zapravte do zeminy. Nakonec záhonek ošetřený dusíkatým vápnem zalijte. Spustíte tak proces přeměny půdy, která se dezinfikuje a zároveň vyživuje. V případě skleníku je taktéž dobré záhonek zakrýt fólií, čímž proces rozkladu dusíkatého vápna ještě podpoříte.

Záhonky, kde se například pravidelně pěstuje košťálová zelenina, kam patří například ředkvičky, kedlubny nebo květák, dochází k nemoci s názvem nádorovitost kořenů košťálovin. Účinné řešení a zároveň prevenci představuje právě přidání dusíkatého vápna do půdy přibližně dva až tři týdny před výsadbou zeleniny.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
Pája

Pája 14. 02. 2019 14:48:11
0

A co žížaly, nezahubí se použitím dusíkatého vápna i ty?