Jak postavit pergolu

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal pergola, dne 22. 04. 2016,  0x


Rádi byste měli místo, kde si můžete během krásných letních dnů a večerů posedět? Dnes je již téměř neodmyslitelnou částí rodinných domků se zahradou pergola, která na dům buď rovnou navazuje, nebo má své samostatné místo na zahradě. Přemýšlíte, že si jednu takovou také pořídíte? Pokud ano, poradíme vám, jak postupovat.

Stavba pergoly a právní předpisy

Ptáte se, zda budete ke své plánované stavbě pergoly potřebovat povolení? Pokud vaše pergola nepřesáhne plochu 25 m² a nebude vyšší než 5 m, nemusíte si dělat starosti se stavebním povolením ani ohlášením stavby.

Minimálním rozměrem pergoly pro čtyřčlennou rodinu je 4 x 5 metrů. Výška by měla být  2,5 m.

Základy pro stavbu pergoly

Ještě než se pustíte do výběru vhodného materiálu, je nutné vybudovat řádné základy. Jednou z variant je klasické kotvení pergoly do betonu. Stejně tak ale můžete použít zemní vruty. Tento způsob je dnes velice oblíbený. V případě, že máte v plánu postavit pergolu na již vybudované betonové terase, sáhněte po kotevním pouzdru do betonu nebo po hmoždinkách, které umožňují upevnění do připravených otvorů v podlaze.

Co se týče rozměrů základové jámy, měla by být přibližně 50 cm hluboká a 25 cm až 30 cm široká. U budování základů rovněž myslete na to, že je třeba pergolu chránit před vlhkem, deštěm a sněhem, a proto nosné sloupy pergoly umístěte alespoň do výšky patnácti centimetrů nad okolním terénem.

Jakmile budete mít vyřešené základy, můžete se směle přesunout k podlaze. Ta samozřejmě může být například dřevěná. Ovšem z praktického hlediska je mnohem častější beton, dlažba nebo kámen. Základním kritériem pro výběr podlahy je zejména její odolnost. Podlaha by měla být velice kvalitní, odolná a snadno udržovatelná.

Z jakého materiálu postavit pergolu

Ačkoliv je možné pergolu postavit z cihel, kovových trubek nebo z tesaného kamene, nejčastějším materiálem je dřevo. V případě, že si dřevo nechcete opracovávat sami a trávit tak mnoho času hoblováním, ideální je koupit dřevěné KVH hranoly o rozměrech 10x10 nebo 12x12, které se použijí svisle jako podpory pergoly, tak i jako vodorovně uložené krokve neboli šikmé prvky krovu. Počet sloupků je závislý na rozměru vámi zvolené pergoly. Jednotlivé sloupky by však od sebe měli být vzdáleny 1,5 až 2,5 m tak, aby pergola byla i za velkého větru stále stabilní. Když se podíváme na konkrétní příklad, u pergoly o délce 5 m a šířce 2,5 m budete potřebovat šest sloupků.

Vzhledem k tomu, že je pergola většinou otevřená, je nutné volit materiál, který dobře odolá i nepříznivému počasí, jako je déšť nebo sníh. Ideální materiál pro nezastřešené pergoly tak představuje především tvrdé dřevo, jako je například dub. Velmi často se rovněž používá měkké dřevo ze smrku, které však má z důvodu proměnlivé vlhkosti poměrně malou trvanlivost. Proto je případně mnohem vhodnější borovice nebo modřín.

Jestliže plánujete pergolu zastřešit, nemusíte se bát použít ani již zmíněné smrkové dřevo. Ať už zvolíte jakýkoliv druh dřeva, nikdy jej nezapomeňte dostatečně ošetřit ochranným nátěrem. Vhodné je použít zejména impregnační roztoky a lazurovací nátěry, které dřevo nejen ochrání, ale zároveň krásně zvýrazní jeho strukturu.

Zároveň je třeba myslet na to, že tento nátěr je třeba po třech až čtyřech letech obnovovat. Jen tak vám bude pergola sloužit mnoho let.

Kromě dřeva však dále budete potřebovat i spojovací materiál, jako jsou například pozinkované vruty, hřebíky a kotvy.

U stavby pergoly dbejte na to, aby jednotlivé prvky, které jsou vzájemně spojeny vazbou, do sebe dokonale zapadaly. Jen tak předejdete tomu, že se ve spárách bude dříve nebo později držet voda. Aby vazba lépe držela, je většinou doplněna pozinkovanými vruty nebo případně nerezavějícími hřebíky.

Jak zastřešit pergolu

V případě, že si chcete užívat posezení pod pergolou i za deštivých večerů, neváhejte a zastřešte ji. Na výběr máte jak průhledné nebo neprůhledné zastřešení. K zastřešení pergoly můžete využít řadu materiálů, které jsou dnes na trhu bez problémů dostupné. Velice oblíbené jsou komůrkové polykarbonátové desky, vlnité a trapézové desky, zámkové panely, komůrková plexiskla, plné polykarbonátové desky nebo asfaltové šindele. Rovněž můžete zvolit i keramické nebo betonové tašky, které jsou sice odolné, ale bohužel jsou oproti ostatním materiálům poněkud těžké, a proto je k nim třeba přizpůsobit i konstrukci pergoly.

Navazuje-li vaše pergola na dům, pak je při montáži nutné dodržet alespoň minimální 3 % sklon střechy. Samozřejmostí je taktéž zvolit vhodný okapový systém.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.