Jak položit plovoucí podlahu

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal katerinadoul, dne 5. 09. 2016,  0x


Plovoucí podlaha patří již dlouhodobě k jedné z nejoblíbenějších podlahových krytin. Svůj název dostala podle toho, že není nijak pevně spojena s podkladem, a tak na něm vlastně “plave”. Poměrně jednoduchá pokládka, přijatelná cena a snadná údržba podlahy zaručuje její stálou popularitu. Dnes je navíc k dostání mnoho různých materiálů, dekorů a odstínů. Materiál může být korek, linoleum, dřevo či laminát.

Proč si vybrat plovoucí podlahu?

Díky široké paletě dekorů a odstínů můžete doladit váš interiér k dokonalosti. Volba vhodného materiálu vychází především z vašeho životního stylu. Velkou roli hraje i fakt, zda máte děti nebo po domě běhají domácí mazlíčci. Dřevěná plovoucí podlaha vydrží déle, ale také potřebuje řádnou péči. Je náchylnější k mechanickému poškození, ovšem je zase příjemnější na došlapování, lépe tlumí hluk a nárazy. Laminátová podlaha se snadno udržuje, je více odolná a nemění svou barvu, je odolná i vůči UV záření. Zároveň se jedná o cenově přijatelnější variantu. Každý materiál má své výhody a nevýhody, důležité tak je zvážit, co se bude k vám a vašemu domovu nejvíce hodit.

Jak pokládat plovoucí podlahu

Jediná věc, na kterou je potřeba dát si pozor, je rovnost podkladu. Důkladně tak zkontrolujte, zda je podlaha naprosto rovná. Zvláště ve starých bytech je velká pravděpodobnost, že budete muset povrch upravit. Maximální nerovnost na metr, která se ještě ztratí, jsou 2 mm. Jestliže je nerovnost větší, musíte povrch upravit pomocí samonivelační stěrky. Podklad musí být nejen dokonale rovný, ale hlavně suchý a čistý. Proto těsně předtím, než začnete pokládat lamely s plovoucí podlahou, podklad vyluxujeme. V případě potřeby použijte na podlahu před pokládkou penetraci. Dva dny před pokládkou nechte plovoucí podlahu aklimatizovat v pokoji, kde ji budete pokládat. Při pokládání krytiny by měla být v pokoji teplota 18 – 22°C a vlhkost kolem 50%.

Postup položení plovoucí podlahy

Pod plovoucí podlahu patří podkladní vrstva. Vhodným materiálem je tenká pěnová folie mirelon. Srovná nerovnosti, odvádí vlhkost zpod podlahy, tlumí kročejový hluk a pruží. Fólii zásadně pokládejte v pruzích a nikdy ne přes sebe a v podélném směru stejně jako podlahovou krytinu.

Samotnou krytinu pokládejte tak, aby podélný směr byl souběžný s dopadem světla. Nejdůležitější jsou první tři řady, potom už jen přidáváte řadu za řadou. Začněte asi jeden centimetr od zdi, aby se měla podlaha v případě potřeby kam roztáhnout a nevytvářela boule. Lamely se pokládají po řadách tak, že se nejprve spojí mezi sebou a vytvoří se řada a potom se připojí mechanickým zámkem jedna řada k druhé. Kratší konce lamel by se měly míjet zhruba o 30 cm. Nakonec zbývá upevnit podlahové lišty a máte hotovo.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.