Jak pěstovat celer

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 10. 08. 2016,  0x


Miřík vonný neboli celer pochází z jižní Evropy. U nás se nejvíce pěstuje celer bulvový, pak také řapíkatý a listový. A protože je celer velice zdravý, v dnešním článku vám řekneme, jak pěstovat celer.

Základní podmínky pěstování celeru

Pro všechny druhy celeru platí, aby se s výsevem semínek začalo již v únoru, nejpozději v březnu. Je tomu tak proto, že mají dlouhou vegetační dobu. Semínka začínají klíčit po 2 – 3 týdnech, a to při teplotě 15 – 20°C. Po vzejíti je dobré sazeničky rozsázet a nechat je, aby zesílily. Taktéž sazenicím zkraťte kořeny o třetinu.

Vhodná doba pro výsadbu sazenic do záhonu je minimálně po zmrzlých mužích, tedy zhruba v polovině května. Celer je totiž velice choulostivý na mráz. Sazenice by neměly být celé utopené v zemi, neboť by se vám nevytvořila pěkná bulva. Rozestupy v řádku jsou pro každý druh jiné, bulvový celer potřebuje rozestupy 50 x 50 cm a listový celer 35 x 40 cm. Řapíkatý celer potřebuje už menší rozestupy, zato se sází do 20 cm hlubokých brázd.

Co obnáší pěstování celeru

Miřík je náročný na živiny a také na obsah vápna v půdě. Proto již během vegetace přihnojujte hnojivy pro kořenovou zeleninu. Mimo jiné celer potřebuje dostatek vláhy. Každý druh celeru potřebuje jiný druh půdy, bulvový celer si nejvíce libuje v hlinitých a humozních půdách, hlinitopisčitá půda vyhovuje zase řapíkatému a listovému celeru. 

Sázení celeru po kořenových zeleninách se nedoporučuje, vhodnou předplodinou jsou ovšem luskoviny. Celer bulvový je dobré pravidelně okopávat.

Sklízet se může přibližně 200 dní po výsadbě, hlavně před prvními mrazíky. Menší bulvy ovšem můžete sklízet již v červenci. Bulvy můžete uchovávat ve sklepě v písku či jich pár zasadit a dát je někde na světlo, pak můžete sklízet čerstvou nať třeba celou zimu.

Účinky celeru na lidský organismus

Celer nepatří jen mezi oblíbenou kořenovou zeleninu, ale je znám také jako pánské afrodiziakum, které zároveň zlepšuje jejich sexuální funkci. Čerstvá vylisovaná šťáva z celeru pro změnu léčí dnu a revmatismus.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.