Jak co nejlépe vyčistit koberec

Praktické rady

Přidal janapk, dne 9. 08. 2016,  0x


Koberce stále patří k oblíbeným podlahovým krytinám, působí jako tepelná izolace a zároveň dělají místnost útulnější. Aby koberec co nejdéle vydržel pěkný, je nutné o něj správně pečovat.

Údržba koberce vyžaduje pravidelnost, tak je koberec zbavován největší nečistoty průběžně a my se nemusíme uchylovat často k hloubkovému čištění. Přesto je čas od času nutné přikročit k důkladné očistě.

Zkusme nejdřív babské rady

Naše babičky měly obvykle kusové koberce, málokdy ode zdi ke zdi. Navíc jejich materiály byly, na rozdíl od dnešních syntetických, spíš vlna a hedvábí. Proto se nemohly uchýlit k vyprání koberce, mohly by si ho zničit. Způsoby, kterým čistili koberce naši předkové, můžeme s úspěchem použít i my a mokré čištění si tak oddálit.

Kysané zelí

Tato metoda zbaví váš koberec prachu a ještě oživí barvy. Stačí vymačkat z kysaného zelí přebytečnou vodu a rozsypat ho po koberci. Používáme zelí kysané, nikoli sterilované v sladkokyselém nálevu, účinná složka tohoto procesu je kyselina mléčná, vzniklá kvašením. Zelí necháme několik hodit působit, potom ho zameteme a koberec vyluxujeme.

Prášek do pečiva nebo soda

Posypte koberec a nechte působit nejméně přes noc. Druhý den vyluxujte. Soda dokáže vyčistit i mastné fleky. Pomáhá také v případě, že koberec nepříjemně zapáchá. Pokud po aplikaci sody, zápach přetrvá, můžete zkusit znovu aplikovat sodu, nebo použijte ocet.

Ocet na mastné skvrny i na zápach

Místo, odkud se zápach šíří postříkejte octem pomocí rozprašovače. Stejně ho můžete aplikovat i na místa s mastnými skvrnami. Po několika hodinách můžete ocet odsát, případně místo dočistit mýdlovou vodou.

Sůl na skvrny od vína i od krve

Je dobrý pomocník na skvrny od červeného vína i od krve. Skvrnu od krve zásadně nečistěte teplou vodou, vždycky jen studenou. Nejdříve ji navlhčete a nasypte na ni sůl. Po nějaké době sůl smeťte a dočistěte mýdlovou vodou. Stejně postupujte u rozlitého vína.

Pokud potřebujete oživit starý zašlý koberec, také použijte sůl. Posypte s ní celý koberec a snažte se ji co nejvíc vtlačit do vláken. Pak navrch nasypte ještě jednu vrstvu. Opět nechejte několik hodin působit, můžete klidně i den dva. Potom sůl z koberce důkladně vyluxujte.

Dnes už se inkoust příliš nepoužívá, ale pokud se vám povede ukápnout ho na koberec, pomůže piják a solný roztok.

Piják pomůže také od vosku. Je ale potřeba přejet ho horkou žehličkou na místě, které jsme voskem potřísnili. Ten se horký vpije do papíru a my koberec dočistíme lihem.

Na zašlapanou žvýkačku pomůže led

Žvýkačku z koberce dostanete jedině tak, že ji budete kostkou ledu chladit tak dlouho, až ztvrdne a začne se drolit. Pak ji celou vydrolte, případný flíček dočistěte glycerínem. Ten také pomůže se skvrnou od kávy nebo čokolády.

Naše babičky věděly, jak si poradit s kdejakou trampotou. Ani my se nemusíme ihned uchylovat k chemickým čističům, někdy stačí to, co máme doma ve spíži.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.