Jak a kdy stříhat túje

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 18. 05. 2016,  0x


Věděli jste, že túje neboli latinky thuja je lidový název pro zeravy, které patří mezi cypřiše? Túje jsou nejen velice častým estetickým prvkem zahrady, ale slouží i jako praktický živý plot. Oblíbené jsou zejména i z toho důvodu, že jsou celoročně zelené. Aby vám však vaše túje dělaly radost i nadále, je třeba vědět, jak a kdy je správně stříhat.

Ideální období pro stříhání tújí

Túje jsou velice populární i kvůli tomu, že se dají poměrně jednoduše tvarovat, a to ať se týká jejich výšky, šířky či konkrétního tvaru. Z túje si tak můžete vytvořit pravidelný živý plot či originální dekoraci vaší zahrady.

Túje by se měly stříhat alespoň jednou za rok. Ideální období pro jejich sestřih představuje léto, a to od konce června do srpna. Vzhledem k tomu, že v těchto měsících slábne tok mízy a zároveň ještě přibývají nové přírůstky, mají túje ještě dostatek času, aby do zimy dostatečně vyzrály.

Pokud jde o běžnou úpravu tvaru tújí, můžete ji provádět kdykoliv během celé jejich vegetace. Toto období je vhodné zejména proto, že túje rychle obrazí a dorůstá. Naopak na jakékoliv stříhání tújí zapomeňte od listopadu do února, neboť v zimě by se větvičky tújí nestihly zahojit a vy byste tak napáchali více škody než užitku.

Pravidla stříhání tújí

K stříhání tújí můžete využít jako ruční, tak i elektrická zařízení. V případě, že máte na zahradě již krásný živý plot, na zařízení raději nešetřete. Nemuselo by se vám to vyplatit.  Navíc elektrická zařízení jsou mnohem praktičtější.

Abyste předešli tomu, že vám po stříhání elektrickou lištou zhnědnou konce tújí, seřízněte pouze silné a staré výhony a zbytek plotu již dotvarujte ručně za pomoci nůžek. Bohužel se někdy stává, že na konci stříhání zjistíte, že vám živý plot jde z kopce. Jako prevence vám pomůže obyčejný provázek, kterým si vytyčíte, kam až můžete túje stříhat. Jestliže chcete plot udržovat v určité výšce, můžete si vypomoci i speciální dřevěnou šablonou, kterou využijete při každém stříhání plotu. 

U mladých tújí jde stříhání velice snadno, neboť jejich větvičky jsou ještě měkké. Naopak u starších živých plotů je třeba více trpělivosti. Někdy je totiž zapotřebí více řezů než pouze jeden. Taktéž se vám může stát, že po seříznutí přestárlých větviček zůstane horní linie túji nevzhledná a odhalená. Proto je mnohem vhodnější nejprve seříznout menší část a druhý sestřih nechat až na následující sezónu. V případě, že opatrně zkrátíte pouze vrcholovou část túje, porostem tenčích větví překryjte seříznutou část tújí a schovejte tak neestetické holé místo. Túje tak budou mít dostatek času na svou regeneraci a zesílení.

Co se týče dalších pravidel stříhání. Horní linii se snažte držet v rovině. Boční stěny by však měly mít mírně kónický tvar, přičemž směrem vzhůru se túje budou zužovat.

Aby vás po stříhání tújí nečekal náročný úklid, nezapomeňte si pod túje umístit fólii, na kterou budou padat seříznuté částí tújí.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.