Jak a kdy stříhat meruňku

Zahrada

Přidal janapk, dne 15. 06. 2016,  0x


Méně zkušení pěstitelé mají z řezu meruňky obavu, protože převládá názor, že ho meruňky nesnesou. Proto raději nestříhají vůbec. Je to omyl. Meruňky řez zvládají celkem snadno, pokud je načasován na správnou dobu. Stejně jako u ostatních ovocných stromků, i u meruňky je prořezávání koruny nezbytné a ovlivní příští sklizně.

Kdy prořezávat meruňky

V prvním roce po výsadbě zastřihujeme korunu stromku do tvaru. Řez provádíme v předjaří, v době, kdy ještě neraší pupeny. Meruňce ponecháváme střední výhon, coby budoucí kmínek, a 3 – 4 postranní větve, které zkrátíme na třetinu. Všechny ostatní odstraníme až na větevní kroužek. Středový hlavní výhon bude vyšší, postranní pak zastřihneme v jedné rovině. Poslední očko na větvi pak vždy směřuje ven od koruny. Ranky po řezu ošetříme štěpařským voskem, ten je pro meruňky vhodnější. V létě, ihned po sklizni, odstřihneme výhony, které směřují do koruny a výhony konkurenční. Pokud bychom to neudělali, jednoleté výhony by dorostly až do metrové délky, ale květní pupeny by nasadily jen v horní části větve. Meruňka, na rozdíl od jiných ovocných stromků, začíná plodit o rok dříve, ovšem jen v případě správně zastřižených výhonů (asi na 20 – 30cm)můžeme počítat s kvalitními plody.

V druhém roce pak zkracujeme kosterní výhony na polovinu opět v předjaří, ostatní výhony pak podle směru růstu. Letní řez pak provádíme stejně jako v roce předchozím.

Ve třetím roce zastřihneme korunní větve asi o třetinu, v dalších letech pak už jen zkracujeme přerůstající výhony. Letní řez provádíme stejně: zbavujeme se výhonů rostoucích do koruny a ostatní zkracujeme na cca 20 – 30cm.

Šittův řez:

Letorostům narostlým do délky kolem 20 – 30 cm nehtem zaštípneme vrchol. Tím docílíme předčasnou tvorbu bočních výhonů. Na těchto postranních větvích se následující rok založí květní pupeny ve vyšším počtu, než by jich bylo na dlouhém výhonu. Výhodu je nasazení pupenů o několik dní později než na původních větvích. To ocení pěstitelé hlavně v roce, kdy po nasazení květů ještě přijdou mrazíky. Pozdější květy zajistí aspoň nějakou úrodu.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.