Balkony a terasy jsou dnes velmi oblíbeným stavebním prvkem nejen u panelových domů, ale i rodinných domů. Balkon s hloubkou větší jak 1,5 m se už řadí mezi terasy. Aby vám balkon či terasa nenadělala více starostí než radosti, je nutné dodržet správný postup. Vzhledem k tomu, že jsou balkony i terasy vystaveny různým povětrnostním podmínkám, při projektování a realizaci se vždy musí pamatovat na tepelně technické požadavky.

Základní postup izolace balkonů

První fází je samozřejmě příprava. Nejprve musíte připravit povrch, který chcete izolovat. Odstraňte starou dlažbu a beton. Hned potom je nutné povrch zarovnat. Můžete použít maltu. Dále je rovněž dobré povrch napenetrovat. Když máte povrch připravený, přejděte již k samotné hydroizolaci.

Postup hydroizolace balkonů a teras

Pokládku hydroizolace provádějte při venkovních teplotách nad 5°C. Samozřejmě nesmí být ani tropické vedro. Jako hydroizolaci můžete použít asfaltové pásy, svařovanou PVC izolaci či speciální hydroizolační stěrky. Asfaltové pásy mají dvě zásadní nevýhody, a to že se na ně nedá lepit ničím jiným než asfaltem, a nebo jemu příbuznými materiály. Druhou nevýhodou je, že při vyšších teplotách výrazně měknou.

Hydroizolační stěrka by měla mít specifické vlastnosti – vodotěsnost, po vytvrdnutí také pružnost, nehořlavost. Nejprve podklad navlhčete. Vrstva hydroizolační stěrky by měla být 2 mm vysoká. Zpočátku vytvořte tzv. mikrovrstvu, která je v podstatě jen takový nátěr. Poté pomocí zubové stěrky naneste vrstvu 5 mm silnou. Do této vrstvy vtlačte po celé ploše síťovinu ze skelných vláken. Nakonec hydroizolační stěrku zarovnejte hladítkem do roviny 2 mm silné. Dejte si především pozor na vnější a vnitřní rohy, na styk podlahy balkonu a stěny. U stěny byste měli použít gumovou pásku. Tu použijte i u prostupů zábradlí. Nezapomeňte, že hydroizolační stěrku musíte vytáhnout na svislou stěnu až pod sokl. Hydroizolační stěrku nechte pořádně vytvrdnout. Poté už jen nalepte vybranou dlažbu.


Komentáře (0)

Prosím registrujte se nebo se přihlašte pro možnost přidávání komentářů