Avokádo - pěstování z pecky

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 17. 05. 2016,  0x


Tento tmavě zelený až černě zbarvený plod uvnitř ukrývá měkkou a světle žlutou dužinu, která má v kuchyni i kosmetice široké uplatnění. Uprostřed plodu se nachází kulatá pecka, která dosahuje v závislosti na velikosti avokáda třech až pěti centimetrů. Pokud byste si rádi avokádo vypěstovali i vy doma, dnešní článek je určený právě vám.

Pravidla pěstování avokáda z pecky

Na začátku je dobré vědět, že vypěstování avokáda z pecky není žádný náročný či dokonce nemožný úkol. Jen je třeba vědět, jak na to! V první řadě budete potřebovat zralé avokádo, ze kterého vyjměte pecku. Tu v každém případě důkladně očistěte od všech nečistot i zbytků dužiny, které by mohly následně zahnívat a nadělat tak pěknou neplechu, která by mohla skončit i neúspěchem vypěstování avokáda.

Jakmile budete mít pecku očištěnou a osušenou, je třeba po obvodu pecky vytvořit čtyři otvory, které by od sebe měly být vzdáleny přibližně stejně. Do každého z otvorů nyní přijde špejle nebo párátko. Pomocí jednotlivých špejlí položte avokádo do sklenice tak, že se špejle budou opírat o okraj sklenice. Konec pecky avokáda by měl být ve sklenici umístěn tak, aby se neustále dotýkal hladiny vody, kterou je dle potřeby nutné stále doplňovat. Špičatější konec pecky musí směřovat nahoru, neboť z něj porostou listy. Pecka avokáda nesmí zůstat bez kontaktu s vodou, jinak by zaschla. Sklenice s avokádovou peckou by měla mít po celou dobu dostatek denního světla. Poté už nezbývá než čekat, až avokádo zakoření. Připravte se, že to bude trvat i několik týdnů. Obvyklá doba vypěstování rostlinky z pecky avokáda zabírá přibližně tři měsíce.

Po určité době můžete pozorovat, že špičatá část pecky, která směřuje vzhůru ze sklenice, praská a začíná se z ní pomalu ale jistě klubat vysoký stonek, na kterém se budou postupně objevovat první lístky. Nedlouho na to začne zakořeňovat spodní část pecky avokáda. Pokud už je většina sklenice zaplněna kořeny avokáda a stonek už má alespoň 15 až 18 cm, je správný čas na zasazení rostlinky. Připravte si proto květináč o průměru přibližně deset centimetrů.

Co se týče substrátu, avokádo potřebuje zeminu bohatou na živiny. Ideální je například substrát vhodný pro výsev. Pecku zasaďte tak, aby jedna třetina společně s kořeny byla skrytá v půdě a její horní polovina zůstala nad zemí.

Základní podmínky pěstování avokáda

Aby se avokádu dařilo, je nutné najít mu vhodné místo. A protože miluje slunce, ideální je místo poblíž okna, kudy je dobře prostupné denní světlo i teplo. Co se dalších kritérii pro pěstování avokáda týče, je taktéž nezbytná dostatečná vlhkost. Velice příznivé podmínky pro pěstování avokáda představuje vytápěný skleník. Stejně tak dobře ale můžete avokádo pěstovat v domácím prostředí. V zimě je v bytě či domě pro avokádo vhodná pokojová teplota. Naopak v letním období je pro avokádo velice prospěšné letnění venku.

Základním úskalím pěstování avokáda však je, aby se neustále hlídalo to, zda není rostlinka vystavena přímému slunečnímu záření, které jí vůbec nesvědčí. Dále je rovněž nezbytné kontrolovat, aby substrát zůstal stále vlhký, nikoliv však promáčený. Rostlinka by pak mohla začít hnít. Poznáte to podle toho, že lístky začnou pomalu žloutnout. Co se týče pravidelné zálivky, avokádo potřebuje zalévat často a jednou za čas i pořádně do hloubky. V případě, že budete mít podezření, že jste to s vodou přehnali, raději nechte rostlinu pár dní trochu uschnout. K zálivce používejte nejlépe dešťovou, popřípadě odstátou vodu.

Jakmile splníte všechny tyto podmínky, můžete se o avokádo starat stejně, jako byste pečovali o jinou běžnou rostlinku. 

Další péče o rostlinu avokáda

V případě, že se rostlince bude dařit a bude vám růst, nezapomeňte ji časem přesadit do většího květináče. Je totiž důležité, aby měla kolem sebe stále dostatek místa. Při přesazování pamatujte, že je třeba postupovat opatrně, abyste nepoškodili kořenový bal. Do spodní části si nasypte nový hlinitý substrát a umístěte do něj rostlinku. Po obvodu ji zasypte zeminou. Nebojte se květináč lehce přeplnit. Jen co rostlinku zalijete, substrát si ještě sedne a bude ho tak akorát.

Abyste dosáhli větší hustoty listů, je dobré u rostlinky, která je vysoká již něco kolem třiceti centimetrů, otrhat dvě nejvyšší řady listů. Postupujte však opatrně, ať rostlince příliš neublížíte. Tento postup opakujte vždy, když rostlina povyroste o dalších patnáct centimetrů.

Zajímá vás, kdy se můžete těšit na první avokáda? Bohužel vás asi zklameme, ale u stromků avokáda je to zcela individuální. Některé plodí již po třech až čtyřech, některé teprve po patnácti letech a jiné nemusí plodit nikdy.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.